Kış aylarında ayaklarınızı koruyun

deforme-tirnak-bakimi-min.jpg
  1. Başta diyabet hastaları olmak üzere ayaklarınızı kış aylarında soğuğa karşı mutlaka koruyun. Diyabete bağlı ayakta gözlenen dolaşım bozukluğu ya da zayıflığı birtakım ayak sorunlarının başlangıcına neden olabilir. Üstelik önlemi alınmayan çoğu vakanın kısa sürede ampütasyonlara ulaşabildiğini söyleyebiliriz.

Kış aylarında tercih edilen ayakkabılar kapalı, kalın ve ağır olabiliyor. Nitekim soğuktan korunmak için olması gereken de budur. Fakat ayağın korunması sadece soğuğa karşı değil, sürekli ayakkabı içinde kalarak gelişebilecek hastalıklı durumlara karşı da olmalıdır. Örneğin, uzun süre ayakkabı içerisinde kalan ayağın terleyerek ayak mantarı riskini oluşturması ya da bu ayakkabının ayağı baskılayarak nasır şikayetlerine zemin hazırlaması gibi. Bu doğrultuda ayağın genel itibariyle korunması için başlıca yapılması gerekenleri sıralayalım:

  • Günlük olarak ayağınızı kontrol edin: Ayağınızı kızarıklık, şişlik, kaşıntı, ağrı, soyulma gibi bulguları göz önüne alarak kontrol edin. Çoğu durumda ayağın altını görebilmek için ayna tercih edebilir ya da yakınlarınızdan destek alabilirsiniz. Bu tarz bulguları gördüğünüzde bir podolog muayenesinde bulunmanız olası ayak sorunlarının önüne geçilmesi açısından önemlidir.
  • Bakım uygulayın: Diyabete bağlı birçok ayak yapısının kuru, hatta döküntüleşen şekilde olduğunu biliyoruz. Bu doğrultuda ayağınıza sürekli uygulamanız gereken besleyici bir krem desteği alabilirsiniz. Kremi uygularken parmak aralarına sürmediğinizden emin olun. Diyabet söz konusu olduğunda sadece tabip ya da podolog önerisi olan kremleri kullandığınızı göz önünde bulundurun. Örneğin diyabete bağlı üreli kremleri tercih edebilirken salisilik asit içeren kremlerin diyabette kullanımı risklidir.
  • Tırnak kesiminize dikkat edin: Ayak tırnaklarınıza olası tırnak sorunlarına karşı düz kesim uygulayın. Tırnak kesiminin derin olmadığına da dikkat edin. Tırnak üzerinde gözlemlediğiniz kırılma, çatlama, kalınlaşma, renk değişimi gibi belirti bir podolog muayenesinde aktarmayı unutmayın.
  • Duyularınızı takip edin: Diyabete bağlı ayağınızda duyu kayıpları (nöropati) gelişebilir. Bu durumlar genelde hissiyatin olmaması nedeniyle ayak üzerinde yaraların daha hızlı oluşabildiğini göstermektedir. Dolayısıyla duyu kayıplarına karşı ayağın gözle ve temasla kontrolü önemlidir. Duyu kaybını fark ettiğinizde mutlaka tabip desteğine başvurmayı unutmayın.

 

Kaynak: Podoloji Türkiye (www.podolojiturkiye.org)


Bir yanıt bırakın

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretli
AYAĞINA SAĞLIK, AYDIN!

AYAĞINA SAĞLIK, AYDIN!

ÖNEMLİ


Web sitemizin içeriğinde yer alan bilgiler bir doktor yazısı ya da önerisi özelliği taşımamaktadır. Tüm içerikler bilgilendirme ve tanıtım amacıyla hazırlanmış olup Sağlık Bakanlığı’nın 15/2/2008 tarihli 26788 numaralı yönetmeliğinin 29. maddesini kapsamındadır.

0 (256) 911 09 09


EFELER ŞUBESİ

Orta Mahallesi, Doğu Gazi Blv. No:220/20, 09020 Efeler/AYDIN


NAZİLLİ ŞUBESİ

Altıntaş Mahallesi, Kuaförler Sokağı, Mimar Sinan Cd. 55/A, 09800 Nazilli/AYDIN


KUŞADASI ŞUBESİ

Türkmen Mah. 303 Sok. No:2/B 09400 Kuşadası/AydınCopyright ©2019 – PodoTürk. Tüm hakları saklıdır.Copyright ©2019 – PodoTürk. Tüm hakları saklıdır.